Güncel Haber Girişi: 01.07.2022 - 18:15, Güncelleme: 01.07.2022 - 18:39

Erdoğan asgari ücreti açıkladı, tepkiler çığ gibi büyüdü

 

Erdoğan asgari ücreti açıkladı, tepkiler çığ gibi büyüdü

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete yüzde 30 oranında ara zam yapıldığını açıklamasının ardından sendikalar ve siyasi partiler zam oranına yönelik tepkileri ifade etmeye başladı.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan enflasyon nedeniyle eriyen asgari ücrete yapılan ara zammı önce yüzde 25 olarak açıkladı. Ardından ise kendisini düzelterek yüzde 30 oranında zam yapıldığını duyurdu. [Erdoğan'ın açıkladığı asgari ücret yine açlık sınırının altında kaldı! İşte yeni rakam...] Erdoğan'ın açıkladığı asgari ücret yine açlık sınırının altında kaldı! İşte yeni rakam... CHP'DEN İLK TEPKİLER Erdoğan'ın açıklamalarının ardından ana muhalefet partisi CHP'den ilk tepki Genel Başkanı Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'dan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Salıcı, ''Hemen seçim'' dedi. Salıcı, ''Yılın başında 4253 TL yapılan asgari ücret yeni zamla 5500 TL oldu. Açlık sınırının altında kalan asgari ücretle insanlar geçinemez! Yoksulluk sınırı ise bu ücretin kat kat üstünde. Tek bir karar ülkeyi düze çıkarır, hemen seçim'' ifadelerini kullandı. Ayrıca CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ''Açlık sınırının 6391 TL olduğu bir ülkede, 6770 TL’nin altındaki her rakam, zülümdür, emek hırsızlığıdır'' ifadelerini kullanırken; CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık sınırının altındaki 5 bin 500 TL asgari ücret vatandaşı açlığa terk etmektir! Güçlü demokrasi, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın'' diye yazdı.  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise “Enflasyonun daha da kötüsü açlık sınırının altında belirlenen asgari ücret! Yani milyonlarca vatandaşımız açlığa mahkum edilmiştir'' ifadelerini kullandı.  ÇERKEZOĞLU: AÇIKLANAN RAKAM AÇLIK SINIRININ ALTINDA DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, katıldığı televizyon programında asgari ücret düzenlemesini şöyle değerlendirdi: “Bu, olması gerekenin ve beklenenin çok altında. Asgari ücretin mutlaka, çalışanların, işçilerin, enflasyon karşısında yaşadığı kaybın giderilmesi gerektiğini, büyümeden, milli gelir artışından pay alması gerektiğini ifade etmiştik. Ne yazık ki gerçekleşmedi. Açıklanan rakam açlık sınırının bile altında. Asgari ücretin sadece mayıs ayında, bir aylık asgari ücretin alım gücündeki kayıp bin 500 liraydı. Aradaki fark bunu da karşılamıyor. Sadece mayıs ayındaki kaybı bile karşılamıyor. Enflasyondaki artış devam edecek, kayıplar da devam edecek. Bu ücrette milyonlarca işçinin yıl sonuna kadar hayatını sürdürebilmesi mümkün değil.”
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete yüzde 30 oranında ara zam yapıldığını açıklamasının ardından sendikalar ve siyasi partiler zam oranına yönelik tepkileri ifade etmeye başladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan enflasyon nedeniyle eriyen asgari ücrete yapılan ara zammı önce yüzde 25 olarak açıkladı. Ardından ise kendisini düzelterek yüzde 30 oranında zam yapıldığını duyurdu.

[Erdoğan'ın açıkladığı asgari ücret yine açlık sınırının altında kaldı! İşte yeni rakam...] Erdoğan'ın açıkladığı asgari ücret yine açlık sınırının altında kaldı! İşte yeni rakam...

CHP'DEN İLK TEPKİLER

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından ana muhalefet partisi CHP'den ilk tepki Genel Başkanı Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'dan geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Salıcı, ''Hemen seçim'' dedi.

Salıcı, ''Yılın başında 4253 TL yapılan asgari ücret yeni zamla 5500 TL oldu. Açlık sınırının altında kalan asgari ücretle insanlar geçinemez! Yoksulluk sınırı ise bu ücretin kat kat üstünde. Tek bir karar ülkeyi düze çıkarır, hemen seçim'' ifadelerini kullandı.

Ayrıca CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ''Açlık sınırının 6391 TL olduğu bir ülkede, 6770 TL’nin altındaki her rakam, zülümdür, emek hırsızlığıdır'' ifadelerini kullanırken; CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık sınırının altındaki 5 bin 500 TL asgari ücret vatandaşı açlığa terk etmektir! Güçlü demokrasi, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın'' diye yazdı. 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise “Enflasyonun daha da kötüsü açlık sınırının altında belirlenen asgari ücret! Yani milyonlarca vatandaşımız açlığa mahkum edilmiştir'' ifadelerini kullandı. 

ÇERKEZOĞLU: AÇIKLANAN RAKAM AÇLIK SINIRININ ALTINDA

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, katıldığı televizyon programında asgari ücret düzenlemesini şöyle değerlendirdi:

“Bu, olması gerekenin ve beklenenin çok altında. Asgari ücretin mutlaka, çalışanların, işçilerin, enflasyon karşısında yaşadığı kaybın giderilmesi gerektiğini, büyümeden, milli gelir artışından pay alması gerektiğini ifade etmiştik. Ne yazık ki gerçekleşmedi. Açıklanan rakam açlık sınırının bile altında.

Asgari ücretin sadece mayıs ayında, bir aylık asgari ücretin alım gücündeki kayıp bin 500 liraydı. Aradaki fark bunu da karşılamıyor. Sadece mayıs ayındaki kaybı bile karşılamıyor. Enflasyondaki artış devam edecek, kayıplar da devam edecek. Bu ücrette milyonlarca işçinin yıl sonuna kadar hayatını sürdürebilmesi mümkün değil.”

Habere ifade bırak !
Habere Ek Video
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sakinca.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.