Haber Girişi: 12.05.2022 - 21:07, Güncelleme: 12.05.2022 - 21:07

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ‘torpilli’ alım iddiası

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ‘torpilli’ alım iddiası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı personel alımında çok sayıda aday, sınavda 80 ve üzeri puan almasına rağmen mülakatta 50 ve 50’nin altında puan verilerek elendi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 4 bin 175 kişilik personel alımında KPSS puanı yüksek puan olan adaylar mülakatta elendi. Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, adaylar, 2 Mart 2022-12 Nisan 2022 tarihleri arasında mülakata girdi. Mülakat sonuçları 6 Mayıs 2022 tarihinde açıklandı. KPSS puanlarında ilk sıralarında olan ve mülakata giren çok sayıda aday 50 ve daha düşük puanlarla karşılaştı. Sınav puanı düşük olan adayların ise yüksek mülakat puanları aldığı görüldü. Elenen çok sayıda aday, çeşitli sosyal medya platformlarında oluşturdukları gruplarla seslerini duyurmak için biraraya geldi. Adaylar, yarın itiraz dilekçelerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göndermeye hazırlanıyor öte yandan çeşitli dernek ve siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler de söz konusu. Adaylar, olumlu bir yanıt almamaları halinde yargı yoluna başvuracaklarını da açıkladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mülakat sonuçlarını değerlendirirken 'liyakata uyulmadığını' belirten çok sayıda kişi, “Bakanlığa liyakatli ve adil bir alımın yapılması için mülakatta usulsüz bir şekilde verilen puanlar derhal iptal edilmeli, adayların aylarca verdiği emeklerinin karşılığında aldıkları yüksek puanların heba olmaması için merkezi alım yapmalıdır” dedi.  'YÜKSEK PUANLAR VERİLİP SIRALAMALARI ARTTIRILMIŞ' Mağdurların temsilcisi Pınar Pekak, KPSS’de 86 puan aldığını ancak mülakatta 50 puan verilerek elendiğini söyledi. Pekak, sıralamalarda tutarsızlıkların olduğunu ifade ederek: “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok branştan sözleşmeli memur alımı için mülakat yaptı. Normalde merkezi olan alım mülakatlı yapıldı. Üstelik 4b ve ASDEP alımına da aynı anda başvuramama şartı getirildi. Bunlar kısıtlandığımız ilk aşama. Daha sonra mülakata bin 500 kişi için 4 bin 500 aday çağırıldı ve öncelikle yüksek puanlılar çağırıldı. Mülakata girdik. 6 Mayıs’ta sonuçlar açıklandı ve biz gördük ki atananların yüzde 70’i, 70 küsur puanlılar. Ve çok yüksek puanlar verilip sıralamaları arttırılmış. Aynı zamanda 80 üstü puandaki birçok kişiye 40-50 verilmiş ve puanları düşürülmüş. Ve bu arkadaşlarımızın hepsinin mülakatı da iyi geçmiş. Puanlara dair görseller de var. Sıralamalar da tutarsızlıklar da var. Adaletsizlik yapılmış fakat bakanlık açıklama yaparak bu yokmuş gibi davranıyor. Bizi görmezden geliyorlar. 85-86 puanla atama bekleyenler varken 70’likler atandı. Biz bakanlığın bizim durumumuzu telafi etmesini bekliyoruz, sınava 2 ay kaldı ve yüksek puanlılar hâlâ atama bekliyor. Bu konuda sesimizi duyuracak ve bakanlığın geri adım atmasını sağlayacak destekçilere ihtiyacımız var. Kanıtlarımızı da toplarız.”  
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı personel alımında çok sayıda aday, sınavda 80 ve üzeri puan almasına rağmen mülakatta 50 ve 50’nin altında puan verilerek elendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 4 bin 175 kişilik personel alımında KPSS puanı yüksek puan olan adaylar mülakatta elendi.

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, adaylar, 2 Mart 2022-12 Nisan 2022 tarihleri arasında mülakata girdi. Mülakat sonuçları 6 Mayıs 2022 tarihinde açıklandı. KPSS puanlarında ilk sıralarında olan ve mülakata giren çok sayıda aday 50 ve daha düşük puanlarla karşılaştı. Sınav puanı düşük olan adayların ise yüksek mülakat puanları aldığı görüldü.

Elenen çok sayıda aday, çeşitli sosyal medya platformlarında oluşturdukları gruplarla seslerini duyurmak için biraraya geldi. Adaylar, yarın itiraz dilekçelerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göndermeye hazırlanıyor öte yandan çeşitli dernek ve siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler de söz konusu. Adaylar, olumlu bir yanıt almamaları halinde yargı yoluna başvuracaklarını da açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mülakat sonuçlarını değerlendirirken 'liyakata uyulmadığını' belirten çok sayıda kişi, “Bakanlığa liyakatli ve adil bir alımın yapılması için mülakatta usulsüz bir şekilde verilen puanlar derhal iptal edilmeli, adayların aylarca verdiği emeklerinin karşılığında aldıkları yüksek puanların heba olmaması için merkezi alım yapmalıdır” dedi.

 'YÜKSEK PUANLAR VERİLİP SIRALAMALARI ARTTIRILMIŞ'

Mağdurların temsilcisi Pınar Pekak, KPSS’de 86 puan aldığını ancak mülakatta 50 puan verilerek elendiğini söyledi. Pekak, sıralamalarda tutarsızlıkların olduğunu ifade ederek: “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok branştan sözleşmeli memur alımı için mülakat yaptı. Normalde merkezi olan alım mülakatlı yapıldı. Üstelik 4b ve ASDEP alımına da aynı anda başvuramama şartı getirildi. Bunlar kısıtlandığımız ilk aşama. Daha sonra mülakata bin 500 kişi için 4 bin 500 aday çağırıldı ve öncelikle yüksek puanlılar çağırıldı. Mülakata girdik. 6 Mayıs’ta sonuçlar açıklandı ve biz gördük ki atananların yüzde 70’i, 70 küsur puanlılar. Ve çok yüksek puanlar verilip sıralamaları arttırılmış. Aynı zamanda 80 üstü puandaki birçok kişiye 40-50 verilmiş ve puanları düşürülmüş. Ve bu arkadaşlarımızın hepsinin mülakatı da iyi geçmiş. Puanlara dair görseller de var. Sıralamalar da tutarsızlıklar da var. Adaletsizlik yapılmış fakat bakanlık açıklama yaparak bu yokmuş gibi davranıyor. Bizi görmezden geliyorlar. 85-86 puanla atama bekleyenler varken 70’likler atandı. Biz bakanlığın bizim durumumuzu telafi etmesini bekliyoruz, sınava 2 ay kaldı ve yüksek puanlılar hâlâ atama bekliyor. Bu konuda sesimizi duyuracak ve bakanlığın geri adım atmasını sağlayacak destekçilere ihtiyacımız var. Kanıtlarımızı da toplarız.”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sakinca.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.