CHP ve İYİ Parti'den başörtüsü için ortak önerge

Yaşam 24.01.2023 - 20:11, Güncelleme: 24.01.2023 - 20:11
 

CHP ve İYİ Parti'den başörtüsü için ortak önerge

CHP ve İYİ Parti, başörtüsü teklifi görüşmelerinde Anayasa Komisyon’a ortak önerge sundu.
AKP ve MHP milletvekillerince TBMM’ye sunulan ve başörtüsüne anayasal güvence sağlayan anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri sürerken İyi Parti ile CHP, komisyona ortak bir önerge sundu. Önerge ile Cumhur İttifakı'nın getirdiği düzenleme ile anayasanın24’üncü maddesine eklenmesi öngörülen başörtüsü ile ilgili ifadeden “dini inanç” ibaresi çıkarılırken, kamusal görevdeki tereddütlerin giderilmesi de amaçlanıyor. Önergede, aile kurumunu düzenleyen maddeye yönelik bir ifade ise yer almadı. T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, TBMM Anayasa Komisyonu, geçen hafta görüşmeleri başlayan ve başörtüsüne anayasal güvence getiren anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerine bugün de devam ediyor. Görüşmeler sürerken, İyi Parti ve CHP’den komisyona ortak bir değişiklik önergesi sunuldu. Önerge ile anayasanın 24’üncü maddesine eklenmesi öngörülen “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” şeklinde değiştirilmesi öngörüldü. Yine aynı önerge ile teklifin ilk maddesinin “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda devlet, ancak dini inancı sebebiyle kadının başını örtmesini ve tercih ettiği kıyafetini, hiçbir surette engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alabilecek” şeklindeki son cümlesinin de değiştirilmesi istendi. Önergede bu ifadenin yerine “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet, kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” ifadesini konulması öngörüldü. 'Kimse inancını ispatlamak zorunda bırakılmamalı' Değişiklik önergesinin gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi: “Teklifimizle maddeye eklenmesi öngörülen son fikrada değişiklik öngörülerek inanç hürriyetinin tam ve kâmil olarak kapsanması amaçlanmıştır. Kişi hak ve hürriyetlerinin ayrılmaz bir parçası olarak inanç hürriyetinin, tüm toplumsal kesimleri ihtiva etmesi hedeflenmektedir. Kimse inancını açıklamak ya da ispatlamak zorunda bırakılmamalıdır. Başörtüsünün dini inanca bağlanması, başka birisine bunun dinin inanç çerçevesinde olup- olmadığı hususunda değerlendirme ya da yargılama yapmasına imkan verecektir.
CHP ve İYİ Parti, başörtüsü teklifi görüşmelerinde Anayasa Komisyon’a ortak önerge sundu.

AKP ve MHP milletvekillerince TBMM’ye sunulan ve başörtüsüne anayasal güvence sağlayan anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri sürerken İyi Parti ile CHP, komisyona ortak bir önerge sundu. Önerge ile Cumhur İttifakı'nın getirdiği düzenleme ile anayasanın24’üncü maddesine eklenmesi öngörülen başörtüsü ile ilgili ifadeden “dini inanç” ibaresi çıkarılırken, kamusal görevdeki tereddütlerin giderilmesi de amaçlanıyor. Önergede, aile kurumunu düzenleyen maddeye yönelik bir ifade ise yer almadı.

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, TBMM Anayasa Komisyonu, geçen hafta görüşmeleri başlayan ve başörtüsüne anayasal güvence getiren anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerine bugün de devam ediyor. Görüşmeler sürerken, İyi Parti ve CHP’den komisyona ortak bir değişiklik önergesi sunuldu. Önerge ile anayasanın 24’üncü maddesine eklenmesi öngörülen “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” şeklinde değiştirilmesi öngörüldü. Yine aynı önerge ile teklifin ilk maddesinin “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda devlet, ancak dini inancı sebebiyle kadının başını örtmesini ve tercih ettiği kıyafetini, hiçbir surette engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alabilecek” şeklindeki son cümlesinin de değiştirilmesi istendi. Önergede bu ifadenin yerine “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet, kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” ifadesini konulması öngörüldü.

'Kimse inancını ispatlamak zorunda bırakılmamalı'

Değişiklik önergesinin gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Teklifimizle maddeye eklenmesi öngörülen son fikrada değişiklik öngörülerek inanç hürriyetinin tam ve kâmil olarak kapsanması amaçlanmıştır. Kişi hak ve hürriyetlerinin ayrılmaz bir parçası olarak inanç hürriyetinin, tüm toplumsal kesimleri ihtiva etmesi hedeflenmektedir. Kimse inancını açıklamak ya da ispatlamak zorunda bırakılmamalıdır. Başörtüsünün dini inanca bağlanması, başka birisine bunun dinin inanç çerçevesinde olup- olmadığı hususunda değerlendirme ya da yargılama yapmasına imkan verecektir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sakinca.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.